Lahtiolekuajad ja asukoht
Kasutuskord
Üldandmed
Ajalugu
Struktuur
Töötajad
Jüri Kask. Maalid maaülikooli raamatukogus
Tagasi

Jüri Kask on maalikunstnik, graafik, skulptor  ja õppejõud.
Tema loomingule on iseloomulik monumentaalsus ning vormi- ja värvikontrastid,
samuti konstruktivistlik ja geomeetriline vormikäsitlus.

Näitust maaülikooli raamatukogus saab vaadata 4. märtsini.

Jüri Kask: Hakkasin mõtlema, et kui „maal“ astub avalikkuse ette ja esineb, kas seda sobib teha alasti, nagu oled, ühegi hilbuta, või oleks vaja viisakat, stiilset raami, kostüümi, ülikonda, mis loob meeleolu, loob ruumi „esineja“ ümber, kujunduse, võimenduse vastuvõtuks, nagu seda on kõikvõimalikud pikendused ripsmetele, juustele, küüntele, kontsadele, implantaadid rindadele, tuharatele, võib-olla parukas, võltshabe, prillid, kõrvarõngad, sõrmused, prossid, kaelaketid, uus silmavärv ja küünemaalingud – kõik ainult selleks, et esineda ehk, et „näitust“ teha – ennast eksponeerida.
Nii kasvatasin minagi maalidele ümber „pikendused“ täiendused – puhtalt pulli pärast, et esineda.
 
Samad tööd, mis praegu Maaülikooli raamatukogus näha on, olid väljas 2015. a. Tallinna Kunstihoone Galeriis, aga selle erinevusega, et vahepeal on need kõik suuremaks, tihedamaks, tugevamaks kasvanud ja vanemaks saanud – neil juba on selline omadus – areneda edasi ja neil on veel omadus astuda kergemeelselt ja –käeliselt mängulisse suhtesse iga uue paigaga – kohaneda ja flirtida sellega. Aga mis teha – tööd tahavad olla elavas suhtes ruumiga. Ja võin öelda, et need lahendused pole kaugeltki lõplikud, valmis – kõik need täienevad edasi – poole aasta pärast on pilt hoopis teine – uus ja järgmises kohas eksponeerituna teiste rütmidega, käikudega – seostega. Nii et see, mis on täna näha, on ainult nüüd ja praegu.
 

NÄITUSE SAATETEKST
 
Sissejuhatuseks tuleb öelda, et need, kes tunnevad Jüri Kaske ja ta loomingulist tegevust, teavad, et kunstnik oskab iga uue näitusega vaatajat üllatada. Nii on ka uue aasta hakul Maaülikooli raamatukogusse üles pandud tööde väljapanekuga.
Kunstnik on katnud lugemissaali neli seina erinevate, värvistruktuure sisaldavate maalidega ning tulemuseks on raamatukogu uued, esteetilise mõjuga seinaosad. Värvilised seinad kasvavad omakorda üle ruumiks ehk siis abstraktse kunsti kahemõõtmelisus muutub Jüri Kase näitusel kolmemõõtmeliseks.
Näituse üldkompositsiooni ja tööde paigutuse on kunstnik lugemissaali ruumilist ja sisekujunduslikku eripära arvestades hästi läbi mõelnud.
Ei ole vist mõtet siinkohal hakata tutvustama Jüri Kase aastatepikkust loomingulist ja pedagoogilist tegevust. Tema nimi on näituste kataloogide ja sotsiaalmeedia vahendusel tuttav nii Eestis kui rahvusvaheliselt. Kunstikriitikud on püüdnud erinevate lähenemisnurkade alt keeruliste värvi- ja vormistruktuuridega loomingut selgitada ja tõlgendada ning teevad ilmselt seda ka edaspidi.
Jüri Kase kõik maalid ei pruugi kunsti vaatajat „meeldib – ei meeldi“ tasandilt alati ehk kõnetada, sest abstraktse kunstiga on üldiselt raske suhestuda. Samas pole kahtlust, et tegemist on kõrgetasemelise professionaaliga. Tema teoste esteetiline sõnum on isikupäraselt jõuline ega ei jäta ükskõikseks ning vaataja saab võimaluse, kas see sõnum vastu võtta või mitte.
Samuti ei vaja Jüri Kase maalid tööde kõrvale näitusekuraatorite poolt koostatud meetritepikkuseid seletavaid tekste, nagu seda võis kohata Tartu kunstnike aastalõpunäitusel Tartu Kunstimajas ja kunstimuuseumi Kivisilla pildigaleriis (Näitus „Jõgi voolab siit läbi … Peatükke Tartu kunstiloost“). Jüri Kase kunst räägib enda eest visuaalselt ja vahetult – läbi värvi ja vormi esteetilise keele.
Suure formaadi kasutamine on jäänud kunstnikule omaseks kunstiinstituudi (Kunstiakadeemia) maali eriala lõpetamise ajast peale. Suurtel pindadel on võimalik paremini lahendada joonte ja pindade vahekorra küsimusi, luua, lõhkuda ja jälle taasluua värvistruktuure, siduda kahte mõõdet kolmemõõtmelisusega … Kunstniku loominguline narratiiv sisaldab ka neljandat – aegruumilist mõõdet, mis on jälgitav loomingu pikemal ajajoonel.
Aastatetagusele mõeldes viis meid Jüri Kasega kokku soov õppida kunsti. Me kohtusime Tartu Kunstikooli sisseastumiseksamitel. Kooli lõpetasin teadmisega, et kui minu ja teiste kursusekaaslaste ellu astumisel ei pruugi kunstnikukarjäär saada lõplikuks valikuks, siis Jürist tuleb tulevikus kindlasti kunstnik. Nii ka läks.
 
7. jaanuaril 2017 Tartus.
Mari Nõmmela
 
                                                            2013 Eesti Maaülikooli Raamatukogu      
facebook