DOI totlemine

DOI (Digital Object Identifier) on püsiindikaator (püsilink) digitaalses keskkonnas asuva objektini.

Seda rahvusvaheliselt tunnustatud standardit haldab sihtasutus International DOI Foundation (IDF), kuhu kuuluvad suured, DOI teenust pakkuvad registreerimisagentuurid (nt Crossref, DataCite, mEDRA). DOI on kasutusel alates 2000. aastast.


Eesti Maaülikool omab DataCite Eesti konsortsiumi liikmena litsentsi DOI omistamiseks nendele teadusandmetele ja publikatsioonidele, mida hoiustatakse Eesti Maaülikooli digitaalarhiivis EMU DSpace. Kõik Eesti Maaülikooli poolt omistatud DOI-d registreeritakse koos andmeid kirjeldavate metaandmetega rahvusvahelise organisatsiooni DataCite registris, mis võimaldab andmete otsingut, juurdepääsu ja taaskasutamist vastavalt organisatsiooni nõuetele.


Millised teadusandmed võivad saada DOI?
Teadlase või teadlaste grupi soovil omistab Eesti Maaülikool DOI (prefiksiga EMU) nendele teadusandmetele ja publikatsioonidele, mis on lisatud digitaalarhiivi EMU DSpace. NB! Iga muudatus andmekogus toob kaasa uue kirje loomise digitaalarhiivi ja uue DOI omistamise.

 

Mida teha DOI saamiseks?

Andke oma soovist teada kontaktisikule kersti.laupa@emu.ee ja leppige kokku andmekogu edastamise viis (e-mail, väline andmekandja, nextcloud.emu.ee või muu). Andmekogu kirjeldamiseks ja metaandmete lisamiseks on vajalikud järgnevad andmed:

  • Autor(id), (teadlased ja/või organisatsioonid, tähtsuse järjekorras, autori kuuluvus)
  • Pealkiri
  • Märksõnad
  • Andmete kogumise aeg (päev, kuu, aasta vms)
  • Lühikirjeldus (meetodid, kokkuvõte või seletav tekstifail)
  • Alternatiivsed või seotud identifikaatorid (näiteks artikli DOI, millega antud andmekogu on seotud)
  • Õigused, kasutuslitsentsid (Creative Commons, OpenAccess või vajadusel embargoperiood)
  • Rahastused (grandid, fondid, rahaline toetus)


Teadusandmete eemaldamine
Digitaalarhiiv EMU DSpace on loodud teadusandmete pikaajaliseks säilitamiseks. Mõningatel juhtudel (autoriõiguste rikkumine, loomevargus, rahvuslik julgeolek, võltsitud andmed, jne) võidakse andmed digitaalarhiivist eemaldada. Ka sellisel juhul säilib omistatud DOI, mis viib püsilingina digitaalarhiivi kirjesse, millele on lisatud juurdepääsu keelav märge.
 
Raamatukogu kontaktisik
Kersti Laupa, teenuste arendusjuht
kersti.laupa@emu.ee

telefon 731 3495