Korp! Vironia arhitekte 1910-1940

Korp! Vironia liikmed 1903/1904, ees rapiiriga A. Perna. Foto näituse plakatilt

Uue õppeaasta eel heidame pilgu ajalukku.  

Maaülikooli raamatukogus on teil võimalik tutvuda kolme eesti arhitekti ning korporatsiooni Vironia liikme elu ja loomingut tutvustava väljapanekuga.

 

1862. aastal alustas tegevust Riia Polütehniline Instituut (RPI), mis avas Balti kubermangu noormeestele võimaluse õppida kodu lähedal majandus- ja tehnikateadusi. Algul oli võimalik astuda inseneri-, keemia- ja põllumajandusosakondadesse, arhitektuuriosakonda aga alles kümnendi lõpus.

19. sajandi lõpu majandusliku elavnemise tingimustes muutus õppeasutus populaarseks ka eesti noormeeste seas, mängides olulist rolli Eesti tehnilise intelligentsi kujunemisel.

 

RPIst võrsusid mitmed Eesti, sh Tartu arhitektuuri tähelepanuväärselt kujundanud nimekad arhitektid-insenerid, keda hiljem hakati kutsuma „riialaste põlvkonnaks“.

 

1900. aastal asutasid Riia Polütehnilises Instituudis õppivad eesti soost meesüliõpilased korporatsiooni Vironia, mille liikmeteks olid ka käesoleval näitusel esile tõstetud arhitektid-insenerid:

 

Edgar Johan Kuusik (1888-1974) lõpetas RPI 1914. aastal arhitekti diplomiga.

Kuusiku tööde hulka kuulub palju eriotstarbelisi hooneid: Tallinna kunstihoone, funktsionalistlikud väikemajad Tallinna esimeses moodsas Maasika ja Vaarika asumis jne. Tartus kavandas Kuusik 1923. aastal keskse allee ja kaarjate tänavatega Tartu Tamme linnaosa ning projekteeris ilusaid linna üürimaju – K. E. v. Baeri 1 ja Liiva 17.

 

Artur Perna (1881-1940) lõpetas RPI 1910. aastal  insener-arhitekti diplomiga. 

Perna loodud on Toompea lossi Valge saali ja peaministri kabineti interjöör, koos Johann Ostratiga. Samuti mitmeid elamuid ja ühiskondlikke hooneid.

 

Mihkel August Fromhold Kangro (1881-1932) lõpetas RPI 1906. aastal ehitusinseneri diplomiga.

Kangrot tuntakse eelkõige paljude Tartu majade projekteerijana ja ehitusfirma omanikuna. Tema projekteeritud majade rohkuse tõttu Karlova linnaosas hüüti seda asumit tema eluajal Kangro linnaks või Frommlinnaks. Tema ehitusfirma ehitas ka Eliel Saarineni projekteeritud Pauluse kiriku.