Avatud juurdepääs (Open Access, OA ) on kohene, digitaalne ja tasuta juurdepääs teadustulemustele ning juurdepääsul puuduvad kirjastuste autoriõiguse ja litsentsipiirangud.
Avatud juurdepääsu eesmärk on levitada digitaalselt avaldatud ja tasuta kättesaadavat teadusinformatsiooni, mida on võimalik täies mahus ja piiranguteta lugeda, levitada, kopeerida, alla laadida, välja printida ja viidata. Kohustuslik on viidata autorile ja algallikale.
2018. aasta septembris käivitati Plan S algatus avatud juurdepääsuga publitseerimiseks. Plaani toetab rahvusvaheline teadustegevuse rahastajate konsortsium cOAlition S.
Selle plaani kohaselt tuleb alates 2020. aastast riiklikest toetustest rahastatud teadusuuringute publikatsioone avaldada avatud juurdepääsuga ajakirjades või platvormidel.
Avatud juurdepääsu tagamine teaduspublikatsioonidele on peamine viis, kuidas teaduslik teadmus avalikult kättesaadavaks ja kasutatavaks muuta. Avatud juurdepääs eeldab avatud litsentsi, mis lubab publikatsioone lisaks lugemisele ka vabalt kasutada.
Avatud juurdepääsuga avaldamisel eristatakse tasumisviisi ja litsentsi avatuse alusel mitmeid viise:
Teadlasel on avatud juurdepääsuga publitseerimiseks peamiselt kaks võimalust:
→ OA ajakirjas publitseerimine (OA Publishing, Gold OA) tähendab eelretsenseeritud artikli tasuta kättesaadavaks tegemist avatud juurdepääsuga teadusajakirjas. Mõned ajakirjad nõuavad autoritelt selle eest tasu (Article Processing Charge, APC), mõned mitte. Teatud juhtudel kaetakse teadlase OA publitseerimise kulud üleminekulepingu alusel (Transformative Agreement / Pay and Publish model) ja siis saab teadlane avaldada OA artikli tasuta või soodustingimustel.
Ajakirja sobivust rahastaja nõuetega saad kontrollida töövahendiga Journal Checker Tool
ELNET konsortsiumi vahendusel ostetud andmebaasides olevate erinevate teadusajakirjade OA avaldamistasude soodustingimused on leitavad EIFL (Electronic Information for Libraries) veebilehel kasutades nuppu "DOWNLOAD"
→ Isearhiveerimine (Self-archiving, Green Open Access) ehk teadusajakirjas avaldatud artikli versioon tehakse kättesaadavaks ja arhiveeritakse valitud repositooriumis:
NB! Ükskõik, millise viisi teadlane valib, hea tava kohaselt peab ta artikli tegema kättesaadavaks ka repositooriumis. Parim viis repositooriumi leidmiseks on avatud juurdepääsuga akadeemiliste repositooriumide kataloog Open DOAR (Directory of Open Access Repositories)link opens in new page.
Reeglina teadusajakirjade kommertskirjastused lubavad arhiveerida käsikirja (pre-print, AOM – Author’s Original Manuscript) ja/või eelretsenseerimise läbinud käsikirja (post-print, AAM – Author Accepted Manuscript) paralleelselt ajakirjas avaldamisega, tuleb vaid kontrollida tingimusi ning arvestada võimalikku embargoga.
teenuste arendusjuht
Õppeprorektori vastutusala
Raamatukogu
+372 7313495
+372 73134955210082
5210082