Avatud teadus on liikumine, mille eesmärgiks on muuta teadusuuringud ja teadusandmed teadmiste levitamiseks ja avalikuks taaskasutamiseks kõigile kättesaadavaks.
Avatud teadus hõlmab kogu teaduslikku tegevust kõigis distsipliinides.
UNESCO avatud teaduse soovitustes (UNESCO Recommendation on Open Sciencelink opens in new page, 2021) on kirjeldatud avatud teaduse neli alustala:
Teadusandmed on teadustöö tarbeks loodud, omandatud või kogutud andmed.
Avatud teadusandmed ehk teaduse avaandmed on teadustöö raames loodud andmed või muud tulemused, mis on kõigile tasuta ja vabalt kasutatavaks tehtud st andmed on avaldatud avatud litsentsiga. Avatud andmetelt eeldatakse vastavust FAIRlink opens in new page põhimõtetele: andmed peavad olema leitavad, kättesaadavad, koostalitusvõimelised ja taaskasutatavad.
Avatud juurdepääsu võimaldamist andmetele nõuavad tänapäeval paljud kirjastajad (nt Nature, Science) ja teaduse rahastajad (nt Horizont Europe raamprogramm).
Avatud teadusandmed peavad olema varustatud unikaalsete digitaalsete identifikaatoritega ja metaandmetega ning neid hoiustatakse usaldusväärsetes ja avatud repositooriumites ja neid võib piiranguteta alla laadida, levitada ja teadustöös kasutada. Ainsaks nõudmiseks teaduse avaandmete kasutamisel on korrektne viitamine autorile.
Teadustöö tulemustele avatud juurdepääsu andmist peetakse oluliseks, sest see
ETAg-i avatud teaduse ekspertkomisjon on koostanud dokumendi "Avatud teadus Eestis", kus käsitletakse avatud juurdepääsu teaduspublikatsioonidele ja teadusandmetele ning sõnastatakse Eesti strateegilised eesmärgid aastani 2020.
Eesti teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengukava 2021–2035
Teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arengukava 2021–2035 (TAIE) koondab Eestis esmakordselt ühte arengudokumenti teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse arendamisega seonduvad sihid ja tegevussuunad.
Lisas 7 on muuhulgas välja toodud avatud teaduse põhimõtted:
Avatud teaduse põhimõtted (koostamisel). Avatud teadus tähistab vaba juurdepääsu elektroonilisele teadusinfole, esmajoones publikatsioonidele ja teadusandmetele, mille loomiseks ja avaldamiseks on kasutatud avalikke vahendeid. Avatud teaduse põhimõtted kinnitatakse viies valdkonnas: 1) teaduspublikatsioonide vaba kättesaadavus; 2) avatud teadusandmed; 3) avatud teadusega seotud kommunikatsioon ja oskused; 4) taristu ning 5) teadustöö hindamine. Lisaks sõnastatakse avatud teaduse kui teemavaldkonna juhtimise ja koordineerimise skeem.
Selle veebilehe eesmärk on tutvustada avatud teaduse erinevaid aspekte ning anda ülevaade avatud teaduse tegevustest Eestis.
Kontaktisik avatud teaduse küsimustes
teenuste arendusjuht
Õppeprorektori vastutusala
Raamatukogu
+372 7313495
+372 73134955210082
5210082